Skip to content. | Skip to navigation

Personal tools

Navigation

×
alert-icon

You are currently viewing the TCEQ website using an old address (domain) that will soon be retired
Please update your bookmarks or links and use the new domain www.tceq.texas.gov

Complaint Arrow Questions or Comments:
ac@tceq.texas.gov
You are here: Home / About the TCEQ / Directory / Directory: Office of Waste

Directory: Office of Waste

Contacts and phone numbers for the Office of Waste.

 

MAIN LINE: 512-239-2300
FAX: 239-0659

area-code.jpg

Deputy Director Brent Wade MC 123 239-6566  
Special Assistant Ashley Forbes MC 123 239-0493
Executive Assistant Rachel Kradjel MC 123 239-0609  
Technical Specialist Bill Shafford, P.E. MC 123 239-6651  
Budget Liaison Mark Henrichs MC 123 239-2050  

         
         

Permitting and Registration Support Division

       
MAIN LINE: 512-239-5176
FAX: 239-5182
       
         
Director Jaya Zyman, P.E. MC 223 239-2012  
Special Assistant Kelly Zrubek MC 223 239-1865
Executive Assistant Sarah Ward MC 223 239-6349  
Web Administrator Robin Maiorisi MC 223 239-0668  
Budget Analyst Geneva Kessel MC 223 239-1507  
Administrative Assistant Jacqueline Worth MC 223 239-5420
         
         
Occupational Licensing Section MC 178 239-6133 FAX: 239-6272  
Manager Linda Saladino MC 178 239-0178  
Special Assistant Ivan Messer, Ph.D. MC 178 239-6316  
Administrative Assistant Jennifer Grossman MC 178 239-2213
Licensing Team Deric Patton MC 178 239-6396  
Backflow Prevention Assembly Testers
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Customer Service Inspectors
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
LPST Corrective Action Specialist and
Project Manager Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Landscape Irrigator Licensing Program   MC 178 239-6133  
Municipal Solid Waste Supervisor
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
On Site Sewage Facility Licensing Program   MC 178 239-6133  
Water Treatment Specialist
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Stage II Vapor Recovery Facility
Representative Program
  MC 178 239-6133  
UST Contractor and On-Site Supervisor
Licensing Program
  MC 178 239-6133  
Visible Emissions Evaluator Program   MC 178 239-6133  
Occupational Licensing Training Providers   MC 178 239-6133  
Water and Wastewater Operations
Company Registration Program
  MC 178 239-6133  
Wastewater Operator Licensing Program   MC 178 239-6133  
Water Operator Licensing Program   MC 178 239-6133  
         
         
Registration and Reporting Section MC 129 239-6833    
Manager Don Kennedy MC 129 239-2154  
Special Assistant Bill Predeau MC 138 239-6645  
Administrative Assistant Merry Brand MC 129 239-6149  
IHW/MSW Registration Team Edward Minter MC 129 239-5262 FAX: 239-6410
PST/Dry Cleaner Registration Team Nathan Weiss MC 138 239-6801 FAX: 239-3399
         

         

Radioactive Materials Division

       
MAIN LINE: 512-239-6466
FAX: 239-6464
       
         
Director Charles Maguire MC 233 239-5308  
Special Assistant Alisha Stallard MC 233 239-6453
Executive Assistant Farrah Court MC 233 239-5852  
Technical Specialist Brad Broussard MC 233 239-6380  
Budget Liaison Geneva Kessel MC 233 239-1507  
Financial Analyst Thomas Robichaux MC 233 239-6455
Administrative Assistant Andrea Castro MC 233 239-0645
Administrative Assistant Audrey Willman MC 233 239-6463
         
Radioactive Materials Section MC 233 239-6415    
Manager Bobby Janecka MC 233 239-6415  
         
Underground Injection Control Permits Section MC 233 239-6461  
Manager Lorrie Council, P.G. MC 233 239-6461  
         

         

Remediation Division

       
MAIN LINE: 512-239-2200
FAX: 239-6400
       
         
Director Beth Seaton MC 225 239-2526    
Assistant Director Maria Lebron, P.G. MC 225 239-1898  
Special Assistant Kelly Peavler MC 225 239-1352
Executive Assistant Melissa Sebek MC 225 239-4677  
Management Analyst Anna Brulloths MC 225 239-5052  
         
Division Support Section MC 102 239-2201 FAX: 239-2070  
Manager Craig Watts MC 102 239-0347  
Technical Program Support Team Mike Aplin, M.S. MC 102 239-1792  
Contract Support Team Chris Drewy MC 102 239-4406  
Budget and Administrative Support Greg Harris MC 102 239-0246  
Budget Analyst Janey Saucedo MC 102 239-4405  
         
         
Superfund Section MC 136 239-5906 FAX: 239-2450  
Manager Monica Harris, P.G. MC 136 239-5906  
Team 1 Satya Dwivedula, P.E. MC 136 239-3548  
Team 2 Sharon Barker, P.G. MC 136 239-2473  
Team 3 Terry Andrews, P.G. Region 12 713-767-3560  
         
         
Petroleum Storage Tank/Dry Cleaner Remediation Program Section MC 137 239-2201 FAX: 239-2216  
Manager Ken Davis, P.G. MC 137 239-6791  
Team 1 Michael Bame, P.G. MC 137 239-5658  
Team 2 Joyce Sirota, P.G. MC 137 239-6711  
Team 3 Don Boothby, P.G. MC 137 239-2485  
         
         
Voluntary Cleanup Program/Corrective Action Section MC 221 239-2201 FAX: 239-1212/2346  
Manager Merrie Smith, P.G. MC 221 239-5051  
Team 1 Todd Counter, P.G. MC 127 239-2591  
Team 2 Gene Muller MC 221 239-7074  
Team 3 Richard Scharlach, P.G. MC 221 239-1787  
         

         

Waste Permits Division

       
MAIN LINE: 512-239-2335
FAX: 239-2007
       
         
Director Earl Lott MC 126 239-2047  
Special Assistant Matt Baker, P.E. MC 126 239-1091
Executive Assistant Madeleine Coogler MC 126 239-2324  
         
         
Business and Program Services Section MC 126 239-2335    
Manager Charly Fritz MC 126 239-2331  
Budget Analyst Natalie Skelton MC 126 239-5532  
Team Leader Santos Olivarez MC 126 239-4718  
         
Industrial and Hazardous Waste Permits Section MC 130 239-2335    
Manager Bob Patton, Jr. MC 130 239-2277  
Permits Team 1 Will Wyman MC 130 239-3015  
Technical Analysis Group Scott Green MC 130 239-6381
Permits Team 2 Sarah Schreier MC 130 239-5454  
         
         
Municipal Solid Waste Permits Section MC 124 239-2335    
Manager Chance Goodin MC 124 239-6335  
Permits Team 1 Gulay Aki MC 124 239-2340  
Permits Team 2 Matthew Udenenwu MC 124 239-6229